Design

Holiday Gift Ideas

Design Holiday Gift Ideas

BEST CHRISTMAS GIFTS FOR HER UNDER $50 | HOLIDAY GIFT GUIDE 2018 | MOM, GIRLFRIEND, BEST FRIEND (Juni 2019).

Anonim

Ralph Lauren Home

Abigail silverplatta teuppsättning ($ 1.095) och serveringsbricka ($ 795) av Ralph Lauren Home; ralphlaurenhome.com.

Calvin Klein

Två-tums-dia. timepiece (inkluderar kedja och läderarmband) av Calvin Klein, tillgänglig via Macy's, $ 380; macys.com.

De öl

Phenomena Frost diamantörhängen av De Beers, pris på begäran; debeers.com.

Duk

Mercury-glas orkan lampa av Canvas, $ 63; canvashomestore.com.

Bottega Veneta

Murano-glas salt-och-peppar-källare som fastställdes av Bottega Veneta, $ 380; bottegaveneta.com.

Tiffany & Co.

Krokodilkortväskor av Tiffany & Co., $ 225 vardera; tiffany.com.

Chanel

Boy Brick akryl manschett av Chanel, $ 1, 725; chanel.com.

Ladurée

Från vänster: Les Truffes tryffel ($ 30) och Les Incomparables choklad ($ 28) av Ladurée; laduree.com.

Autentiska Modeller

BB Korn replika racerbil, 21 "lång, av autentiska modeller, $ 500; authenticmodels.com.

Restaurering hårdvara

Inramade "Grain Silo" serie fotografier av Cole Thompson, 34, 5 "w. X 25" h., Tillgänglig genom RH, $ 495 vardera; rh.com.

Sferra

Burke bomull kastar av Sferra, $ 90 vardera; sferra.com.

John Derian Co.

Holiday decoupage glasplattor av John Derian Co., $ 48- $ 132 vardera; johnderian.com.

Shinola

Bixby cykel av Shinola, $ 1, 950; shinola.com.

McIntosh

MT5 precisionsskivspelare av McIntosh, $ 6 500; mcintoshlabs.com.

Jayson Home

Parkett kartongkorgar av Jayson Home, $ 5 varje; jaysonhome.com.

Nate Berkus

Elephant place-card-innehavare av Nate Berkus for Target, $ 10 för en uppsättning av två; target.com.

Michael Aram

Röd ek, druv och Champa emalj blad diskar av Michael Aram, $ 69- $ 79 vardera; michaelaram.com.

Aerin

Bläcköppnare av Oak Leaf Brass av Aerin, $ 75; aerin.com.

Louis Vuitton

Monogram kanfas fåfänga fall av Louis Vuitton, $ 5, 100; louisvuitton.com.

Creel och Gow

Pyrit och ametist mineraler från Creel och Gow, $ 300- $ 750 vardera; creelandgow.com.

Kim Seybert

Dragon Boat broderade linne servetter av Kim Seybert, $ 72 vardera; kimseybert.com.

L'Objet

Malakit guld-trimmad porslin dessertplattor av L'Objet, $ 250 för en uppsättning av fyra; l-objet.com.

Lägenhet 48

Hammad aluminiumskål från lägenhet 48, $ 85; apartment48.com.

Janus et Cie

Fusion keramisk skål av Janus et Cie, $ 252; shopjanusetcie.com.

Babatunde

Från vänster: Xai Xai, Bilen och Ponto paraplyer från Babatunde, tillgänglig via Fab, $ 45 varje; fab.com.

Julian Mejia Design

Liberty of London tryckt lackbricka av Julian Mejia Design, $ 335; julianmejiadesign.com.

Pasanella & Son Vintners

Artisan Lambrusco Duo mousserande vin present från Pasanella & Son Vintners, $ 52; pasanellaandson.com .

Hermès

IP Mini E-Zip kalvskinncase ($ 1, 950) och agendan ($ 115) av Hermès; hermes.com.

Frances Palmer Pottery

Claude keramik krukare av Frances Palmer Pottery, $ 325; francespalmerpottery.com.

Oscar de la Renta

Oscar-spelkort fastställd av Oscar de la Renta, $ 75; oscardelarenta.com.

Verdura

Från toppen: Tigereye, malakit, shattuckit och lapis lazuli lådor av Verdura, $ 775 - $ 975 vardera; verdura.com.

Samsung

Galaxy S4 Zoom-smartphone / kamera från Samsung, 199 kr med fraktkontrakt; samsung.com.

Harry Winston

Diamond Links örhängen av Harry Winston, pris på förfrågan; harrywinston.com.

Louisiana Caviar Co.

Från vänster: Cajun Bowfin, American Paddlefish, och Ghost Pepper Catfish Kaviar av Louisiana Caviar Co., $ 50- $ 75 vardera; cajuncaviar.com.

Simon Peaarce

Från vänster: Glass Rye-dekanter ($ 175) och Royalton-karaff ($ 155) av Simon Pearce; simonpearce.com.

Cartier

Sun Godrons Décor jade-accenterade silver manschettknappar av Cartier, $ 770; cartier.us.

Dransfield & Ross

Rock-kristall servett ringar ($ 58 varje) och vågkanten linne servett ($ 35) av Dransfield & Ross; dransfieldandross.biz.

Christofle

Albi silverplatta brevöppnare ($ 170) och förstoringsglas ($ 215) av Christofle; christofle.com.

David Yurman

Kunglig sladd sterling-silver schweizisk armékniv av David Yurman, $ 495; davidyurman.com.

Nada Debs

Rök valnöt cigarr lådor av Nada Debs, tillgänglig genom Mondo Collection, $ 1200 - $ 2.727 vardera; mondocollection.com.

Fornasetti Profumi

Architettura 100 ml. rumspruta av Fornasetti Profumi, tillgänglig via Barneys New York, $ 135; barneys.com.

Miya Co.

Lanterns designplattor från Miya Co., visad i blått, grönt och lila (finns även i rött och gult), 9, 75 "dia., $ 15 vardera; miyacompany.com.

Kate Spade New York

2014 17-månaders dagordning av Kate Spade New York, $ 36; katespade.com.

Bloomingdales

Lilla Gems handgjorda glasvaser av Dartington, erbjuds i olika former och färger, $ 30 vardera, tillgängligt via Bloomingdale's; bloomingdales.com.

Foto med tillstånd av Etro

Etro

Paisley-print snowboard av Etro, $ 2, 410; 212-317-9096.

Van Cleve

Traditionellt blått och vitt porslinskärl av Van Cleve Collection, $ 175; thevanclevecollection.com.

Tory Burch

Rae lucite coaster set ($ 150), bricka ($ 295) och ishink med tang ($ 395) av Tory Burch; toryburch.com.

Foto med tillstånd av Musette Morgan

Musette Morgan

Pink Peonies oljepåmålning av Musette Morgan, 9 "x 12", $ 1200; musettemorgan.com; Finns även via Kemble Interiors; 516-659-5556.

En Kings Lane

Tvådelad sal satt med naturliga hornhandtag av One Kings Lane, $ 35; onekingslane.com.

Grace Hightower & Kaffe Rwanda

Coffee Connoisseur Deluxe-presentuppsättning av Grace Hightower & Rwanda-kaffe, $ 50; coffeeofgrace.com.

Julia B.

Deauville linne näsdukar av Julia B. Finns i anpassade färger och monogrammable, 11 "kvm, $ 70 vardera; juliab.com.

Foto med tillstånd av Alicia Adams Alpaca

Alicia Adams Alpaca

Bandkasta av Alicia Adams Alpaca, tillgänglig i mångfärgad (visad) eller naturlig, $ 445; aliciaadamsalpaca.com.

Foto med tillstånd av Condé Nast Collection

Condé Nast Collection

Fotografiska tryck av Cecil Beaton (vänster och mitten) och Karen Radkai (höger) från Condé Nast Collection, finns i flera storlekar, priserna börjar vid $ 125 vardera (ramar ingår för en extra kostnad); condenastcollection.com.

Madeline Weinrib

Ditto Blockprint servetter av Madeline Weinrib, finns i blått (visat) eller svart, $ 120 för en uppsättning av sex; madelineweinrib.com.

Foto med tillstånd av Kim Seybert

Kim Seybert

Paillette dubbla gammaldags glasögon av Kim Seybert, tillgänglig i guld (visas) eller platina, $ 472 för en uppsättning av fyra; kimseybert.com.

Foto med tillstånd av Mungo & Maud

Mungo & Maud

Cashmere hundtröja, tillgänglig i rovvatten (visas), fossil och mocka ($ 209- $ 218, beroende på storlek) och Bauhaus läderhundledare, tillgänglig i ros / klaret (visad), rosewater / solbränna, moln / taupe och kamille / skiffer ($ 153- $ 186, beroende på längd), både av Mungo & Maud; mungoandmaud.com.

Foto med tillstånd av Blue Hill Farm

Blue Hill Farm

Hudson Valley honung, 5, 4 oz. ($ 8, 50), och olika säsongsbetonade sylt, 9 oz. ($ 14), av Blue Hill Farm; bluehillfarm.com.

Foto med tillstånd av Viktor & Rolf

Viktor & Rolf

Bombette aftonväskor av Viktor & Rolf, i rosa och svart, $ 2.880; tillgänglig via FortyFiveTen; 214-559-4510.

Hållbara trådar

Från toppen: Blue Lagoon, Lily Pad och Lövbladet återvunnet vävtidskrifter av hållbara trådar, 5 "x 7", 15 till 20 dollar vardera; sustainablethreads.com.

Foto med tillstånd av C. Wonder

C. Wonder

Porslin Geo Bone hundbehandlingsburk ($ 40) och hundskål ($ 24) av C. Wonder; cwonder.com.

Foto med tillstånd av Patricia Peckinpaugh

Patricia Peckinpaugh

Cast Intaglio Centaur hänge med skalpärlor ($ 695) och 56 "Jamie kedja med teardrop pärlor ($ 850), både av Patricia Peckinpaugh, patriciapeckinpaugh.com.

Foto med tillstånd av Georg Jensen

Georg Jensen

Myntfull bank av Georg Jensen, tillgänglig i rostfritt stål (visas), ros och ljusblå, $ 120; georgjensen.com.

Di Palo väljer

Sogno Toscano vit- och svarta tryffel-infuserade olivoljor (vänster, $ 30 varje) och Lochitello Biancolilla extra virginolivolja (höger $ 33), båda från Di Palo Selects; dipaloselects.com.

Foto med tillstånd av Michael Kors

Michael Kors

Python-print iPhone 5-fodral av Michael Michael Kors, $ 38; michaelkors.com.

Foto med tillstånd av Yoox.com

Carlo Moretti för Yoox.com

Spirale glasögon av Carlo Moretti exklusivt för Yoox.com, i aqua, orange, röd och blå, 146 dollar, tillgänglig från och med 11 november yoox.com.

Foto med tillstånd av Smythson

Smythson

Wilde 2014 Panama ödla-hud dagbok med förgylld penna av Smythson, tillgänglig i lila (visas), marinblå, orange, rosa, rubin och brun, 5, 5 "h. X 3, 25" w., $ 500; smythson.com.

Inuti Liev Schreibers industriella NYC-lägenhet

Populära Inlägg